وب سرور چیست و چه کاربردی دارد؟

وب سرور چیست؟

قبل از خواندن این مقاله پیشنهاد میشود مقالات اینترنت چگونه کار می کند  و دی ان اس چگونه کار میکنند را مطالعه بفرمایید.

وب سرور ها یکی از مهمترین سرویس های اینترنت میباشد. تمامی وبسایت ها و اکثر اپلیکیشن ها امروزه برای ارتباط بین خود و کاربر از وب سرور استفاده میکنند.

به طورخلاصه زمانی که شما وبسایت سرور مجازی میزبان اول را باز میکنید درخواست شما طبق مقاله های بالا به سرور ما ارسال میشوند و از طریق وب سرور نصب شده داخل سرور درخواست شما برگشت داده میشود.

وب سرورها معمولا نرم افزاری هستند و بر روی سیستم عامل ها نصب میگردند. وظیفه وب سرورها تامین درخواست کاربر میباشد همچنین بجز جوابدهی به درخواست وظیفه ی پردازش کد های سایت را هم دارند. به زبان دیگر تمامی وب سایت ها با کد های برنامه نویسی از جمله HTML PHP ASP.NET نوشته شده اند که وب سرور وظیفه ی خواندن و پردازش کد ها و انجام دستورات را هم برعهده دارد.

شما میتوانید بر روی سرور مجازی و یا سرور اختصاصی خود براحتی وب سرور IIS و یا Apache خود را جهت میزبانی سایت و یا اپلیکیشن خود نصب نمایید.

IIS چیست ؟

APACHE چیست؟

امروزه وب سرور های زیادی در جهان با توجه به نوع عملیات مورد استفاده قرار میگیرد اما پر استفاده ترین ان ها IIS برای سرورهای ویندوزی و APACHE برای سرور های لینوکسی میباشد.

همانطور که میدانید برای ارتباط بین کاربر و سرور برای هر نوع درخواستی که پورت مخصوص استفاده میشود که طبق قرارداد جهانی پورت 80 برای وب سرور ها یا همان پروتوکل HTTP و پورت 443 برای ارتباط وب سرور های رمزنگاری یا همان HTTPS مورد استفاده قرار میگیرد.

پس زمانی که شما به یک سایت معمولی از طریق مرورگر وارد میشوید مرورگر شما از طریق پورت 80 یا 443 اطلاعات را تبادل میکند.

در ادامه ی اموزش ها نحوه ی نصب و کانفیگ وب سرورها را خواهیم گفت.

با ادامه ی آموزش ها همراه ما باشید.

پاینده باشید

0 0 votes
امتیاز مقاله
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments