منتظر تماس شما هستیم /مشاوره
88339415 021
منو

سرور مجازی چیست

سلام دوست خوبم

با یک اموزش دیگر در خدمت شما هستیم

قبل از شروع به توضیح در مورد سرور مجازی ابتدا در مورد سرور ها صحبت کوتاهی خواهیم داشت

 

سرور چیست ؟

سرورها نوعی از کامپیوتر ها هستند که همانند کامپیوتر های معمولی دارای مادربورد پردازشگر حافظه اصلی و جانبی میباشند اما بطوری طراحی شده اند که به صورت 24 ساعته روشن باشند و با کمترین نرخ خطا اقدام به سرویس دهی نمایند. طبیعتا برای پایداری یک سرور میبایست از قطعات مخصوص ان استفاده نمود که حداکثر پایداری را داشته باشد.

در اینجا به تفاوت یک کامپیوتر معمولی و یک سرور میپردازیم:

کیفت قطعات سخت افزار سرور :

همانطور که در بالا توضیح داده شد سخت افزار های سرور میبایست با کیفیت بالاتری برای سرویس دهی 24 ساعته ساخته شوند

کاهش ضریب خطای سرور :

در سرور ها از قطعاتی استفاده میشود که تا حد امکان در صورت هرگونه خطا و مشکل پایداری سرور حفظ شود و کل سرور از مدار خارج نگردد یکی از رایجترین قطعات رم های کنترل خطا میباشند که به ان ECC  میگویند.

مدیریت از راه دور سرور ها :

اکثر سرورها دارای یک کیت الکتریکی در داخل مادربورد خود هستند که برای مدیریت سرورها ساخته شده اند.

قابلیت های سرور
قابلیت های سرور

این کیت ها کنترل بر روی لایه ی سخت افزار دارند که اکثرا بجز سیستم ریلود و ریستارت سرور دارای سنسور های دما قطعات مهم و مانیتورینگ میباشند که به مدیر سرور کمک شایانی میکنند.

امنیت اطلاعات سرور ها :

سرور ها دارای کنترل های مخصوصی میباشند که میتوانند با ارایش دلخواه کاربر امنیت اطلاعات را تضمین کنند بطور مثال سیستم رید و یا همان رید کنترلر میتواند اطلاعات را بر روی چندین هارد به طور همزمان انتقال دهد که در صورت سوختن یکی از هارد ها بتوان اطلاعات را براحتی بازیابی نمود.

مطالب مرتبط:  دی ان اس چگونه کار میکنند؟

نرم افزار های سرور

سرورها همانند دیگر کامپیوتر ها غیر از سخت افزار دارای سیستم عامل و نرم افزار های مخصوص میباشند. اکثر این نرم افزار ها به صورت سرویس دهنده میباشند به زبان دیگر نرم افزار های سرویس دهنده مانند وب سرور و یا بانک اطلاعاتی همچنین ایمیل سرور بر روی یک سرور نصب میگردد.

با توجه به رشد تکنولوژی و افزایش قدرت سرورها خیلی وقت ها منابع سرورها بسیار بیشتر از نیاز ماست و عملا از منابع هیچ استفاده ای نمیشود و با تکنولوژی نوین مجازی سازی میتوان این مشکل را حل کرد در ادامه  به نحوه ی عملکرد سرور مجازی میپردازیم :

سرور مجازی چیست :

با استفاده از تکنولوژی مجازی سازی که در حال حاظر یک نرم افزار و یا سیستم عامل میباشد میتوان منابع سخت افزاری یک سرور را بین چندین سیستم عامل تقسیم کرد پس در نتیجه در هر سرور اختصاصی با استفاده از نرم افزار های مجازی ساز میتوان چندین سیستم عامل را به طور همزمان فعال نمود و هر سیستم عامل با توجه به نرم افزار های خود فعالیت خواهد کرد.

سرور مجازی چیست
سرور مجازی

شاید بپرسید چطور منابع تقسیم میگردد؟

زمانی که یک سرور مجازی فعال میگردد با توجه به منابعی که مدیر سرور برای ان از طریق مجازی ساز تعیین کرده است بر روی سخت افزار فعال میگردد و تنها میتواند از منابعی که تعیین شده است استفاده نماید و منابع اضافه برای ماشین مجازی دیگری استفاده میگردد.

ماشین مجازی چیست؟

همانطور که توضیح داده شد مجازی ساز با تقسیم منابع میتواند چندین سیستم عامل را بدون هیچ گونه تداخلی بر روی یک سخت افزار فعال نماید به هرکدام از این منابع تقسیم شده ماشین مجازی و سرور مجازی گویند.

مطالب مرتبط:  وب سرور چیست و چه کاربردی دارد؟

در بحث ذخیره سازی اطلاعات (هارد) یک هارد مجازی که شامل یک فایل میباشد بر روی هارد اصلی سخت افزار با توجه به منابع تعیین شده ساخته میگردد و به این صورت هیچ یک از سیستم عامل ها به یکدیگر دسترسی نخواهند داشت .

 

 

شما میتوانید برای خرید سرور مجازی و انتخاب سرور مجازی با ما در ارتباط باشید.

Related Post