هر آنچه در مورد سرور مجازی ویندوز باید بدانید

سرور مجازی ویندوز ؛ کمکی مناسب به سایت‌های پربازدید

سرور مجازی ویندوز یک وسیله جدید و فوق‌العاده برای مدیریت داده‌ها است که در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

در عصر تکنولوژی که ما در آن زندگی می‌کنیم، نیاز‌های آدم‌ها و کسب و کار‌ها نیز متناسب با تکنولوژی پیشرفت کرده است. یکی از این نیاز‌ها احتیاج به داشتن سروری مجازی برای مدیریت و پشتیبانی از داده‌ها (وبسایت) است.

سرور مجازی خصوصی (Virtual Private Server) یک امکان جدید است که امکانات زیادی را پیش‌روی ادمین‌های سایت می‌گذارد. در این مقاله قصد داریم ابتدا به طور کامل ماهیت این نوع سرور‌ها را تشریح کنیم و بعد از آن به سراغ بررسی ویژگی‌های آن برویم.

اگر تا پایان این مقاله همراه ما باشید، از یک امکان فوق‌العاده در دنیای وب با خبر می‌شوید که در خیلی از موارد به دردتان می‌خورد.

سرور مجازی خصوصی (VPS) چیست؟

در این نوع خدمات یک سیستم عامل کامل را با ابزار‌ها و تکنیک‌هایی خاص به چند سیستم مساوی تقسیم می‌کنند و هر قسمت را در اختیار یک مشتری قرار می‌دهند.

شما وقتی یک سرور مجازی خصوصی را خریداری می‌کنید، در واقع دارید به شرکت سرویس دهنده پول اجاره قسمتی از یک سرورش را می‌پردازید و در عوض اجازه دارید هر کاری که خواستید در آن سرور انجام دهید.

برای این کار شرکت هاستینگ به شما راه دسترسی به سیستم عامل خود را (به صورت مجازی) می‌دهد و شما با کامپیوتر خود از طریق اینترنت به سیستم‌عامل آنها متصل می‌شوید و کار مورد نظر خود را انجام می‌دهید.

سرور مجازی دارای انواع مختلفی است که سرور مجازی ویندوز یکی از انواع آن است.

تفاوت سرور مجازی با سرور اختصاصی

خیلی از افراد به اشتباه سرور مجازی (VPS) را با سرور اختصاصی یکی می‌دانند اما این دو تفاوت‌هایی در خدمات خود با یکدیگر دارند که باعث تفاوت قیمت آنها نیز می‌شود.

سرور اختصاصی یک سیستم‌عامل فیزیکی کامل است که به طور اختصاصی در اختیار شما قرار می‌گیرد. همانند سرور مجازی ویندوز در این سرویس نیز شرکت هاستینگ مورد نظر به شما دسترسی کامل به آن سیستم را می‌دهد و شما می‌توانید از هر جا که هستید آن را مدیریت کنید.

بنابراین تنها تفاوت فنی سرور اختصاصی و سرور مجازی خصوصی (Virtual Private Server) در این است که VPS یک سخت‌افزار را به چند قسمت تقسیم می‌کند و هر مشتری تا حد مشخصی حق استفاده از سخت‌افزار آن سیستم عامل را دارد اما در سرور اختصاصی، تمام ظرفیت سخت‌افزار در اختیار یک مشتری قرار می‌گیرد که قیمت آن هم بیشتر است.

دسترسی به سایت‌های فیلتر شده با سرور مجازی ویندوز

یکی از ویژگی‌های بی‌نظیر سرور‌های مجازی این است که اگر شما یک VPS در خارج از کشور را خریداری کنید، می‌توانید به تمام سایت‌هایی که کاربران ایرانی را تحریم کرده‌اند دسترسی داشته باشید.

به طور مثال با داشتن یک VPS خارجی می‌توانید به سایتی مانند UPWORK که یک سایت فریلنسری است دسترسی داشته باشید و مانند همه فریلنسر‌های دنیا در آن مشغول به کار شده و کسب درآمد کنید. همچنین در نظر داشته باشید که اگر به سرور مجازی ویندوز دسترسی داشته باشید، فرآیند کار با VPS برای شما بسیار ساده (همانند کار با کامپیوتر خودتان) می‌شود.

بهترین ابزار برای پشتیبانی از بازدیدکنندگان زیاد

اگر کاربران سایتتان زیاد شده‌اند و هاست اشراکی که خریداری کردید دیگر پاسخگوی نیاز شما نیست، یکی از بهترین راه‌ها انتخاب سرور مجازی است.

young engeneer business man with thin modern aluminium laptop in network server room

در حقیقت سرور مجازی نه مانند سرور اختصاصی آنقدر گران است که استفاده از آن به‌صرفه نباشد و نه مانند هاست اشتراکی آنقدر کیفیت فنی‌اش پایین است که سایت با کندی مواجه شود.

به عنوان مثال سایت‌های آموزشی که کاربران باید همزمان در کلاس‌ها شرکت کنند و یا سایت‌های فروشگاهی که دسته‌بندی‌ها یا محصولات آنها زیاد است، با استفاده از هاست در همان ابتدای کار به مشکل می‌خورند و بهترین توصیه برای آنها استفاده از سرور مجازی ویندوز است.

تهیه سخت‌افزار بهتر با سرور مجازی

یکی از بهترین انتخاب‌ها برای کسانی که برای انجام پروژه‌ای موقت نیاز به سیستم‌عاملی با قدرت فنی بالاتر دارند، استفاده از VPS است.

در حقیقت خرید یک سیستم‌عامل با مشخصات فنی خوب، بسیار هزینه‌بر است اما اجاره یک سرور مجازی ویندوز نیاز به صرف هزینه زیادی ندارد و استفاده از آن برای برنامه‌نویسان و به طور کلی کسانی که به تجهیزات فنی بالایی نیاز دارند، بسیار مفید است.

امکان کنترل همه موارد از راه دور

خیلی از فعالیت‌هایی که باید به صورت غیرحضوری پیگیری شوند، می‌توانند با استفاده از VPSها به راحتی انجام شوند. مثلا اگر شما مسئول نظارت بر انجام یک پروژه هستید، می‌توانید از طریق فناوری سرور مجازی به راحتی فردی که در حال انجام کار است را پیگیری کنید.

در حقیقت شما در هر جایی که حضور داشته باشید می‌توانید با اتصال به اینترنت به VPS مورد نظر خود وصل شده و با حضور در سیستم عامل فرد مسئول، ببینید که چه میزان از کار را پیش برده است.

Close-up Of Person’s Hand Monitoring CCTV Footage On Digital Tablet

چک کردن 24 ساعته دوربین‌ها

همچنین اگر در یک محیط (خانه یا محل کار) دوربینی نصب کردید و قصد دارید که هر وقت اراده کردید آنجا را بررسی کنید، استفاده از VPS راه‌حلی مناسب برای شما است. برای این کار ابتدا دوربین‌های محیط را به یک سرور مجازی ویندوز متصل می‌کنید و بعد از آن همیشه با ورود به VPS خود می‌توانید تمامی دوربین‌ها را چک کنید.

سخن پایانی

در این مطلب ابتدا سرور مجازی را معرفی کردیم و تفاوت آن با سرور اختصاصی را تشریح نمودیم. شرکت میزبان اول یکی از شرکت‌های نوآور در زمینه سرور‌های مجازی و اختصاصی است که خدمات جدیدی در این زمینه ارائه می‌دهد.

اگر قصد خرید یک سرور مجازی را دارید، می‌توانید از خدمات مجموعه میزبان اول برای سرور مجازی در داخل ایران و همچنین کشور فنلاند استفاده کنید.

1 1 vote
امتیاز مقاله
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments