مقایسه تفاوت های ویندوز سرور (windows server) و ویندوز دسکتاپ (desktop)

مقایسه ویندوز سرور و ویندوز دسکتاپ
مقایسه ویندوز سرور و ویندوز دسکتاپ

 در این مقاله به مقایسه ویندوز سرور و دسکتاپ و بررسی جامع شباهت ها و تفاوت های این دو سیستم عامل ویندوز می پردازیم.

به طور کلی سیستم عامل ویندوز بخش زیادی از سهم بازار سیستم عامل را  به خود اختصاص داده است و همچنین به عنوان محبوب ترین سیستم عامل در بین کاربران رایانه به حساب می آید .

البته سیستم عامل ویندوز دو نوع اصلی دارد که عبارتند از : ویندوز دسکتاپ و ویندوز سرور.

اما از آنجا که معتقدیم شما با سیستم عامل ویندوز دسکتاپ به اندازه کافی آشنایی دارید ، بنابراین توضیحات بیشتری در رابطه با ویندوز سرور ارائه خواهیم داد.

ویندوز سرور شامل چندین نسخه مختلف از جمله ویندوز سرور 2003 ، 2003 R2 ، 2008 ، 2008 R2 ، 2012 ، 2012 R2 ، 2016 و 2019 می باشد. معماری ویندوز سرور مبتنی بر Windows NT است.

اگر بطور مثال یک نسخه از ویندوز 10 و ویندوز سرور 2016 را بارگزاری کنید ، در ابتدا تفکیک آنها از هم دشوار به نظر می‌رسد .

هر دو صفحه دسکتاپ یکسان ، کلید start مشابه و حتی نوار وظیفه یکسان و ….. دارند. در واقع نسخه های ویندوز سرور و ویندوز دسکتاپ هر دو از یک هسته و یک سورس کد استفاده می کنند .

اجرای نرم افزارها در هردو قابل انجام و شبیه به هم هست ، به عنوان مثال میتوانید نرم افزار Google Chrome را در هردو دانلود و به یک روش نصب نمایید .

مقایسه تفاوت های ویندوز سرور و ویندوز دیکتاپ

اما شباهت ها در اینجا متوقف می شود. مایکروسافت ویندوز دسکتاپ را برای استفاده به عنوان یک سیستم عامل دسکتاپ و برای استفاده کاربر عادی طراحی کرده است و ویندوز سرور را به عنوان یک سیستم عامل سرور که قادر به مدیریت کامپیوترها ، سرویس ها و فایل ها می باشد طراحی و ارائه کرده است.

با وجود اینکه ویندوز سرور نسخه گرافیکی دارد اما مایکروسافت نصب ویندوز سرور بدون رابط گرافیکی را پیشنهاد می کند .

که در آن تنها یک خط فرمان برای کاربر باقی میگذارد که باعث کاهش سربار مورد نیاز برای  اجرای سرور می شود.

به همین دلیل کاربران را به استفاده از نسخه Nano Server (نانو سرور) ترغیب می کند که فضای بسیار کمتری نسبت به نسخه استاندارد استفاده می کند.

و یکی از تفاوت های مهم بین ویندوز سرور و ویندوز دسکتاپ داشتن نسخه غیرگرافیکی نانو سرور می باشد.

نانو سرور
نانو سرور

ویندوز سرور دارای نرم افزارهای سرور است .

رول های مختلف در ویندوز سرور
رول های مختلف در ویندوز سرور

اگر شما نسخه گرافیکی ویندوز سرور را نصب و راه اندازی کرده باشید کنید لحظاتی بعد از بارگیری سرور ، بصورت خودکار برنامه Server Manager باز می شود که اولین تفاوت دو سیستم عامل را نشان میدهد .

سرور منیجر دی ویندوز سرور
سرور منیجر دی ویندوز سرور

در ویندوز سرور می توانید ویژگی ها و امکانات  مختص سرور مانند DHCP Server ، DNS Server ،  سرویس‌ اکتیو دایرکتوری ، File Server ، HTTP Print ، وب سرویس IIS و …..را فعال و به ویندوز سرور خود اضافه نمایید. امکاناتی که در نسخه های ویندوز دسکتاپ در دسترس نمی باشد .

فایل سرویس در ویندوز سرور
فایل سرویس در ویندوز سرور

همچنین ویندوز سرور از ویژگی هایی مانند SMB Direct پشتیبانی می کند که برای به اشتراک گذاری سریع تر فایل ها و پشتیبانی بیشتر از  فایل سیستمی انعطاف پذیر  می باشد .

راه اندازی smb direct در ویندوز سرور
راه اندازی smb direct در ویندوز سرور

تنها راه برای به دست آوردن ویژگی‌های مشابه در نسخه غیر سرور ، استفاده از Windows 10 Pro  می باشد.

سرور ها به گونه ای طراحی شده اند که در کنار هم بتوانند کار کنند بنابراین ممکن است یک سرور داشته باشید که سرویس‌های متعددی را بر روی آن اجرا نمایید

ویندوز سرور از سخت افزارهای پیشرفته‌ترپشتیبانی می کند.

ویندوز سرور همچنین از سخت افزارهای بسیار قدرتمند تری پشتیبانی می کند .در حالیکه ویندوز 10 Pro ، می تواند تا حداکثر ۲ ترابایت حافظه رم را پشتیبانی کند. اما  در ویندوز سرور این مقدار به ۲۴ ترابایت می رسد.

 البته بعید است که یک کاربر ویندوز دسکتاپ به این مقدار رم زیاد احتیاج پیدا کند،  اما سرور ها می توانند با استفاده از ظرفیت حافظه رم بیشتری که ساپورت می کنند ،تعداد زیادی user ،  کامپیوتر و vm (virtual machine) را از طریق Hyper-V و یا مجازی ساز های دیگر مانند Vmware مدیریت کنند.

ویندوز 10 برای پردازنده ها نیز محدودیتی دارد. Windows 10 Home Edition تنها از یک پردازنده فیزیکی و Windows 10 Pro از دو پردازنده پشتیبانی میکند. ویندوز سرور 2016 حداکثر از 64 سوکت پشتیبانی می‌کند.

 از سوی دیگر یک نسخه 32 بیتی ویندوز 10 فقط از 32 هسته و نسخه 64 بیتی آن از 256 هسته پشتیبانی می کند اما ویندوز سرور برای تعداد هسته ها محدودیتی ندارد.

در ویندوز سرور چندین ویژگی حذف شده است . این کار برای افزایش امنیت سرور انجام شده است به همین دلیل شما در ویندوز سرور Microsoft Store , Edge ،  Cortana و یا Timeline مشاهده نمی کنید .

ویندوز سرور هنوز از Internet Explorer می‌کند که در ابتدای نصب به دلیل مسائل امنیتی بصورت پیشفرض قفل شده است.

Internet Explorer Locked Down
Internet Explorer Locked Down

در ویندوز سرور نمی توانید با اکانت مایکروسافت خود login نمایید. بنابراین برخلاف ویندوزهای دسکتاپ نمی توانید تنظیمات شخصی خود را از دستگاهی دیگر به ویندوز سرور خود منتقل نمایید.

ویندوز User Friendly تر از ویندوز سرور است.

با وجود این که ویندوز و بطور مثال ویندوز 10 فاقد امکانات خاص ویندوز سرور است ، اما آن را در موارد دیگری جبران می کند :

  • به روز رسانی های ویندوز سریعتر و بیشتر انجام می‌شود.
  • دارای امکاناتی مانند Timelineو Cortana است که در ویندوز سرور وجود ندارد .
  • عموما نصب نرم افزارهای جدید به خصوص نرم افزاری که از طریق اینترنت دانلود شده است به راحتی قابل انجام است و  احتیاج به دانش خاصی ندارد.
  • میتوانید وارد حساب مایکروسافت خود شوید و تنظیمات حساب قبلی شما از دستگاه قبلی به دستگاه جدید منتقل می شود که در ویندوز سرور این امکان وجود ندارد.

ویندوز سرور همچنین گرانتر است.

با توجه به امکانات تخصصی که ویندوز سرور ارائه می دهد این سیستم عامل برای مشاغل ساخته شده است و به همین دلیل هم قیمت آن بسیار بیشتر از نسخه های دسکتاپ می باشد .

امیدواریم مقاله مقایسه ویندوز سرور و ویندوز دسکتاپ برای شما مفید بوده باشد . سعی کردیم در این مقاله شما را در انتخاب بهتر سیستم عامل یاری نماییم.

ویندوز سرور همچنین امکان نصب بر روی ماشین های مجازی تحت عنوان سرور مجازی را دارد .و به جای خرید تجهیزات سرور و صرف هزینه های بسیار زیاد میتوانید سرور مجازی خود را با همان کیفیت اما با قیمت بسیار مناسب تهیه نمایید .

برای خرید سرور مجازی ویندوز 2012 ، 2016 و 2019 پیشنهاد می کنیم از پلن های متنوع ما دیدن فرمایید.

در صورت خرید سرور مجازی میزبان اول نصب و راه اندازی ویندوز سرور  به صورت رایگان انجام میگردد .

سوالات متداول

ویندوز سرور و ویندوز دسکتاپ چه شباهت هایی دارند؟

سورس کد هر دو یکسان می باشد به همین دلیل شباهت های زیادی در ظاهر و در اجرای برخی سرویس ها دارند.هر دو صفحه دسکتاپ یکسان ، کلید start مشابه و حتی نوار وظیفه یکسان و ….. دارند.

تفاوت کاربرد ویندوز سرور و ویندوز دسکتاپ در چیست؟

ویندوزدسکتاپ برای استفاده کاربر عادی و در موارد کمی پیشرفته تر نسخه workstation آن برای استفاده حرفه ای تر می باشد اما ویندوز سرور مختص استفاده مشاغل و برای ارائه سرویس های مختلف به افراد درون یک شبکه می باشد.

تفاوت های کلی ویندوز دسکتاپ و ویندوز سرور چیست؟

ویندوز سرور قادر به اجرای نرم افزارهای سمت سرور می باشد . همچنین از سخت افزار بسیار پیشرفته تری پشتیبانی می کند.امنیت بالاتری دارد و همچنین گرانتر است.

1 1 vote
امتیاز مقاله
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments