آموزش نصب و راه اندازی وب سرور iis در ویندوز سرور 2019

در این مقاله ، به بررسی  و آموزش نصب و را اندازی وب سرور پرکاربرد و محبوب مایکروسافتی ، IIS یا Internet Information service در ویندوز سرور 2019 می پردازیم .از مهمترین ویژگی های این وب سرور می توان به انعطاف پذیری، generaal-purpose بودن آن اشاره نمود.

همچنین مراحل پیاده سازی این وب سرور کاربردی را در سرورهای ویندوز 2019 به شما آموزش خواهیم داد .

وب سرور چیست؟

وب سرور اصطلاحا به سیستمی گفته می شود که درخواست ها را از طریق پروتکل http که اصلی ترین پروتکل شبکه است و برای توزیع اطلاعات ت در شبکه جهانی وب استفاده می شود ، پردازش می کند.

 وب سرور می تواند به یک سیستم کامل و یا به طور خاص به نرم افزاری که درخواست های http را دریافت و پردازش می کند اطلاق شود در این مقاله ما به معرفی نرم افزارهای وب سرور می پردازیم.

معرفی وب سرور IIS

 IIS یک وب سرور مایکروسافتی است که بر روی سیستم عامل ویندوز اجرا می شود البته امکان پیاده سازی آن در لینوکس و مکینتاش با استفاده از MONO  نیز وجود داردکه به دلیل ناپایداری توصیه نمی شود .

در حال حاضر آخرین نسخه این وب سرور پایدار و قدرتمند که سالهاست از آن استفاده می شود ورژن 10  می باشد.

 امکانات  و ویژگی های IIS

وب سرور پرکاربرد iis اغلب برای میزبانی وب اپلیکیشن هایی که با asp.net و php و ….طراحی شده اند و همچنین وب سایتهای static استفاده می شود.

این وب سرور مجبوب مایکروسافتی دارای تنظیمات authentication بصورت built-in می باشد. در صورتی که شما ویندوز اکتیو دایرکتوری داشته باشید یک تنظیم ویژگی کاربردی این است که کاربران می‌توانند به صورت اتوماتیک و از طریق اکانت دامنه خود به وب اپلیکیشن sign in کنند.

دیگر ویژگی های امنیتی built-in در این وب سرور شامل مدیریت مجوز های TLS و HTTPS و SFTP بر روی وب سایت ها می باشد .

Request filtering برای ایجاد ترافیک های لیست سیاه و یا ترافیک‌های لیست سفید،  قوانین Authorization logging  و مجموعه کامل تنظیمات امنیتی مخصوص FTP از دیگر امکانات این وب سرور می باشد.

یکی از ویژگی‌های مهم iis این است که در واقع بررسی دقیق تر و عمیق تری بر روی  application pool در دسترس شما قرار می دهد.یک ویژگی ارزشمند دیگر iis web serve  امکان مدیریت از راه دور است .

همچنین می توانید از طریق CLI و یا با استفاده از PowerShell نیز iis خود را مدیریت کنید.شما می‌توانید هر چیزی را اسکریپت کنید و این بسیار مهم هست که این امکان برای شما فراهم می باشد که بتوانید وب سرور و وب سایت خود را به طریقی که دوست دارید مدیریت کنید .

نصب و راه اندازی وب سرور iis بر روی ویندوز سرور 2019

نصب iis در ویندوز سرور 2019 از طریق GUI:

ابتدا از طریق منوی استارت وارد محیط Server Manager  شوید.

باز کردن سرور منیجر
باز کردن سرور منیجر

سپس مطابق شکل زیر بر روی گزینه add roles and features شوید.

پنجره سرور منیجر ویندوز سرور 2019
پنجره سرور منیجر ویندوز سرور 2019

در پنجره باز شده next را انتخاب نمایید.

نصب وب سرور iis
نصب وب سرور iis

پنجره Select Installation Type نیز به حالت پیشفرض خود بگذارید و next را انتخاب نمایید.

انتخاب گزینه نصب iis
انتخاب گزینه نصب iis

 در مرحله بعد بدلیل اینکه می خواهیم وب سرور بر روی ماشین local نصب گردد ،روی گزینه پیشفرض قرار داده و next را انتخاب نمایید.

انتخاب سرور مقصد برای iis
انتخاب سرور مقصد برای iis

در پنجره select server roles میبایست سرویس مورد نظر خود را جهت نصب انتخاب نمایید.در لیست سرور های موجود web server(IIS) را پیدا نموده و تیک کنار آن را بزنید.

انتخاب گزینه web server(IIS)
انتخاب گزینه web server(IIS)
اضافه کردن ویژگی های iis
اضافه کردن ویژگی های iis

در مرحله بعدی و در پنجره Select features ، بدلیل پیش نیاز بودن  تیک .Net Framework 3.5 Features را زده و سپس next  را انتخاب نمایید.

انتخاب net framework 3.5
انتخاب net framework 3.5

در پنجره زیر نیز گزینه next را انتخاب نمایید.

مرحله تایید رول های وب سرور
مرحله تایید رول های وب سرور

در پنجره select role services امکانات و role های وب سرور که قرار هست نصب شوند نمایش داده می شود که تعدادی از آنها بصورت پیشفرض تیک دارند و شما میتوانید بسته به نیاز خود role جدیدی را اضافه و یا کم نمایید و سپس next را انتخاب نمایید.

انتخاب رول های وب سرور
انتخاب رول های وب سرور

مرحله آخر نیز confirm installation  می باشد که با انتخاب گزینه install نصب iis آغاز می گردد.

تایید نهایی نصب وب سرور
تایید نهایی نصب وب سرور

پس از اتمام مراحل نصب مطابق تصویر زیر پیغام نصب موفقیت آمیز نمایش داده میشود .

نمایش روند نصب وب سرور iis
نمایش روند نصب وب سرور iis

حال برای اینکه تست کنید که نصب وب سرور iis بر روی ویندوز سرور 2019 با موفقیت انجام شده است با وارد کردن ip  سرور خود در هر مرورگری صفحه پیشفرض iis مانند تصویر زیر به شما نمایش داده میشود.

صفحه پیش فرض وب سرور iis
صفحه پیش فرض وب سرور iis

نصب و راه اندازی وب سرور iis در ویندوز سرور 2019 به راحتی انجام گردید .

تنظیمات وب سرور iis بر روی سرور مجازی

در صورتیکه بخواهید از طریق powershell اقدام به نصب و کانفیگ وب سرور iis بر روی سرور خود نمایید در ادامه با ما همراه باشید.

ابتدا pwershell را در سرور خود باز نمایید و سپس کامند زیر را در آن وارد نمایید.

Install-WindowsFeature -name Web-Server -IncludeManagementTools

نصب iis در پاور شل
نصب iis در پاور شل

نصب iis بر روی سرور انجام گردید و شما می توانید با وارد کردن آدرس ip  سرور در مرورگر صفحه پیشفرض iis را مشاهده نمایید.

بصورت پیشفرض iis برروی پورت 80 کار می کند.

Mime Type در وب سرور IIS

Mime Type استانداردی است که نوع و فرمت یک فایل را مشخص میکند که در  RFC-6838 تعریف و استاندارد سازی شده است.

Mime Type در واقع یک برچسب است که برای شناسایی نوع داده استفاده می شود. همانند پسوند فایل ها در ویندوز که نشاندهنده نوع و فرمت فایل می باشد ( بطور مثال .mp3 پسوند یک فایل صوتی است ) ، به همین ترتیب نیز mime type نشانگر نوع فایل در اینترنت می باشد.

همانگونه که در ویندوز با دیدن پسوند فایل ها متوجه می شویم که باید از چه نرم افزاری برای باز کردن و اجرای فایل استفاده نماییم در اینترنت نیز کلاینت با دیدن mime type یک فایل متوجه می شود که برای باز کردن آن فایل در وبسایت موردنظر به چه نرم افزار و یا افزونه ای در مرورگر خود نیاز دارد و درنتیجه مرورگر کلاینت از آن افزونه برای اجرای فایل استفاده می کند.

ساده ترین mime type  از دو بخش type و subtype تشکیل میشود که با یک علامت / و بدون هیچ فاصله ای در کنار هم نوشته شده است .

Type/subtype

type  بیانگر دسته بندی کلی فایل می باشد. مانند تایپ video و یا text.

subtype نوع دقیق قایل را مشخص می کند بطور مثال برای فایلی که type آن text می باشد subtype آن می تواند .pdf و یا .html و … باشد .

هر type ، subtype های مخصوص به خود را دارد . و هر mime type حتما شامل type و subtype میباشد نه فقط یکی از آن ها.

برای بیان جزئیات بیشتر می توان یک پارامتر دیگر نیز اضافه نمود:

 Type/subtype;parameter=value

به عنوان مثال برای mime type که type آن text است برای مشخص کردن تنظیمات کاراکتر آن میتوان پارامتر charset را اضافه نمود.

در صورت مشخص نکردن این پارامتر در اینmime type بصورت پیشفرض تنظیمات کاراکتر ASCII با مقدار پارامتر us-ASCII برای فایل درنظر گرفته می شود.

در همین مثال برای تنظیم UTF-8 بعنوان پارامتر آن را به شکل زیر می نویسیم:

Text/docs;charset=UTF-8

اضافه کردن mime type در iis

بصورت پیشفرض یک سری از mime type ها در iis manager تعریف شده اند . در اینجا ما به شما آموزش می دهیم که چگونه mime type جدیدی را به iis اضافه نمایید.

ابتدا iis Manage را در ویندوز سرور خود باز نمایید.

در پنجره features مطابق شکل بر روی MiME Type کلیک نمایید.

اضافه کردن mime type در iis
اضافه کردن mime type در iis

در منوی action بر روی Add کلیک نمایید.

در پنجره Add MIME Type که در تصویر زیر مشاهده می کنید ، در قسمت File Name Extention یک نام برای نوع فایل وارد کرده و سپس در قسمت  MIME Type نیز مطابق توضیحات بخش قبل دسته بندی و فرمت را وارد میکنیم .

بطور مثال برای فایل با پسوند .xml بصورت زیر می باشد:

اضافه کردن mime type در iis manager
اضافه کردن mime type در iis manager

انتخاب سرور مجازی برای وب سرور

اگر قصد راه اندازی وب سایت در زمینه آموزش ، فروشگاهی و …. و یا می خواهید اپلیکیشن تحت وب راه اندازی نمایید ، بهترین انتخاب برای سرویس دهی بهتر ، استفاده از سرور مجازی (VPS) برای شما می باشد .

سرور مجازی به دلیل برخورداری از سرعت و کیفیت بسیار بالا و اختصاص منابع واقعی متناسب با نیاز وبسایت شما انتخاب بسیار مناسبی جهت میزبانی وبسایت و وب اپلیکیشن شما می باشد .

علاوه بر این سرورهای مجازی (VPS) نسبت به سرورهای  اختصاصی از لحاظ هزینه بسیار به صرفه تر میباشند چرا که امروزه کاهش هزینه یکی از فاکتورهای مهم در هر پروژه می باشد.

همچنین شما میتوانید با استفاده از سرورهای مجازی میزبان اول سیستم عامل مجزا و همچنین منابع اختصاصی خود را داشته باشید،  که علاوه بر راه اندازی وب سرورIIS و دیگر وب سرورهای به روز و پرکاربرد ، همچنین میتوانید سرویس های دیگر خود را نیز بر روی سرور مجازی خود راه اندازی نمایید.

سوالات متداول

وب سرور چیست ؟

وب سرور به یک سیستم سخت افزاری و یا به طور خاص به نرم افزاری که درخواست های http بر روی پورت 80 و 443 را دریافت و پردازش می کند گفته می شود. هر وبسایت برای ارئه سرویس به یک وب سرور نیاز دارد.

وب سرور IIS چه ویژگی هایی دارد؟

اگر از سیستم عامل مایکروسافتی ویندوز استفاده میکنید بهترین انتخاب برای شما وب سرور مایکروسافتی IIS می باشد چرا که علاوه بر امکانات و قابلیت های فراوانی که در جهت مدیریت بهتر وب سایت شما ارائه می دهد با سیستم عامل ویندوز نیز بیشترین سازگاری را دارد.

چرا سرور مجازی انتخاب بهتری برای وب سرور ما می باشد؟

سرور مجازی به دلیل برخورداری از سرعت و کیفیت بسیار بالا و اختصاص منابع واقعی متناسب با نیاز وبسایت شما انتخاب بسیار مناسبی جهت میزبانی وبسایت و وب اپلیکیشن شما می باشد .
علاوه بر این سرورهای مجازی (VPS) نسبت به سرورهای  اختصاصی از لحاظ هزینه بسیار به صرفه تر میباشند چرا که امروزه کاهش هزینه یکی از فاکتورهای مهم در هر پروژه می باشد.

5 1 vote
امتیاز مقاله
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments